Dzisiaj jest poniedziałek, 13 stycznia 2025r. Imienieny Weroniki i Bogumiły
Spotkanie z nadinspektorem policji p. Romanem Szelągiem

Spotkanie z nadinspektorem policji p. Romanem Szelągiem

W dniu 2 grudnia 2019 roku uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Nowym Nakwasinie wzięli udział w spotkaniu z nadinspektorem policji p. Romanem Szelągiem. Celem spotkania było uświadomienie uczniom zagrożeń z jakimi mogą się zetknąć zarówno w życiu realnym jak i w cyberprzestrzeni.

Młodzi słuchacze ze skupieniem i zainteresowaniem wysłuchali praktycznych porad dotyczących np.  ochrony wizerunku. Należy zwracać uwagę na treść zdjęć prezentowanych w mediach społecznościowych, gdyż publikacja wizerunku innych osób bez ich zgody może skutkować - prawnie uzasadnionym - złożeniem pozwu sądowego i żądaniem finansowego zadośćuczynienia. Powszechnie stosowane w młodzieżowym żargonie i pozornie "niewinne" a w dodatku otrzymane wiadomością tekstową stwierdzenia typu "ja cię zabiję..." mogą być podstawą do złożenia doniesienia na policję, wszczęcia postępowania i otrzymaniem realnej kary, z karą więzienia włącznie.

W Polsce od roku 2000-go obowiązuje całkowity zakaz posiadania i zażywania jakichkolwiek narkotyków. Za posiadanie nawet minimalnej ich ilości grozi prawomocny wyrok, z wpisaniem do Krajowego Rejestru Karnego na okres 10 lat. Jak podkreślił  p. Nadinspektor, taka niechlubna karta w życiu młodego człowieka może oznaczać dla niego pożegnanie z wymarzonym zawodem np. lekarza, nauczyciela, strażaka czy policjanta. Zakazuje się jednocześnie przywożenia z zagranicy lub wywożenia z kraju substancji narkotycznych pod groźbą dotkliwych sankcji prawnych, jak również uprawy konopi. Co ciekawe, nie jest karalne posiadanie nasion wspomnianej rośliny, gdyż nie zawierają one narkotyku.

Omawiano również działanie na organizm ludzki kwasu gamma-hydroksymasłowego, popularnie znanego jako "pigułka gwałtu". Wystarczą 3 krople substancji, dodanej do napoju konsumenta w chwili jego nieuwagi. W przypadku spożycia środka i powzięcia podejrzeń należy natychmiast poprosić o pomoc zaufaną osobę, gdyż substancja zaczyna działać po upływie pół godziny. Jeśli natomiast już obserwuje się niepokojące objawy w postaci nieoczekiwanych zawrotów głowy, pozostaje jeszcze 15 minut na akcję ratunkową, zanim dojdzie do utraty świadomości.  

Wszystkie poruszane wyżej kwestie bezpieczeństwa czy przedstawiane inne zagrożenia w postaci stalkingu, czyli uporczywego nękania, hejtu, uzależnienia od hazardu lub gier komputerowych zostały utrwalone w pamięci słuchaczy poprzez liczne przykłady, wzięte z zawodowego życia prelegenta.

Magdalena Michalak